Fonds 0132 - Народни одбор општине Крупа на Врбасу

Identity area

Reference code

BA ARSBL 0132

Title

Народни одбор општине Крупа на Врбасу

Date(s)

  • 1952–1962 (Creation)

Level of description

Fonds

Extent and medium

82 кутије; 38 књига

Context area

Name of creator

(1952-1962)

Biographical history

У Федеративној Народној Републици Југославији послије 1950. наступиле су крупне промјене у друштвено - политичком животу. Те промјене карактерише увођење радничког самоуправљања у привреди и јачање улоге и положаја општина као основних локалних органа власти. У вези с тим донесен је Општи закон о народним одборима у априлу 1952. који је означио процес децентрализације читавог друштвеног система. Oвим законом су укинути мјесни народни одбори и створене веће административно-територијалне јединице народни одбори општинe спајањем подручја више укинутих мјесних народних одбора. Том приликом се водило рачуна да новоформиране општине представљају економски јаке цјелине са повољним саобраћајним везама између њиховог сједишта и насељених мјеста, уз уважавање традиције и жеља грађана.
Народни одбор општине као локални орган државне власти је орган народног самоуправљања у општини. Процесом децентрализације проширена су овлашћења народних одбора општина, те они више нису само локални органи државне власти у административно-територијалним јединицама, већ општа представничка тијела локалних заједница. Самоуправљање се огледало у могућности народа да управља друштвеним пословима преко својих представничких тијела и радничких савјета, као и непосредно изборима, опозивима, референдумима, зборовима бирача, савјетима грађана.
Подручје народних одбора утврђен је Законом о подјели територије Народне Републике Босне и Херцеговине на срезове, градове и општине из 1952. године. Народни одбор општине Крупа на Врбасу са сједиштем у Крупи на Врбасу чинила су насељена мјеста: Бастаси, Јагаре, Агино Село, Бочац, Дуци Поље, Крмине, Крупа на Врбасу, Љубачево, Суботица и Сутрашњица и припао је Народном одбору среза Бањалука.
Законом о подручју срезова и општина у НР БиХ из 1955. године Народном одбору општине Крупа на Врбасу припадају Агино Село, Баре (заселак Рекавица), Бочац, Брдо (заселак Рекавица), Крмине, Крупа на Врбасу, Љубачево, Поток (заселак Рекавица), Сурјан Бочац. Почетком 1961. након припајања дијела територије укинуте општине Добрња, Општина Крупа на Врбасу обухватала је сљедећа насељена мјеста: Агино Село, Рекавице - дио (засеоци Баре, Брдо и Поток), Бочац, Крмине, Крупа на Врбасу, Љубачево, Добрња, Дујаковци, Кола - дио (засеок Горња Кола), Локвари, Лусићи, Павићи, Стричићи и Шљивно . Законом о измјени и допунама Закона оподручјима срезова и општина у Народној Републици Босни и Херцеговини из 1962. године Народни одбор општине Крупа на Врбасу се укида и његова територија припаја се Народном одбору општине Бањалука.

Archival history

Immediate source of acquisition or transfer

Подаци о преузимању овог фонда нису сачувани.

Content and structure area

Scope and content

У фонду су сачуване књиге, повјерљива и општа архива, матична архива, записници са сједница Народног одбора Крупа, списи о старатељству, купопродајни и даровни уговори, платни спискови, буџет, завршни рачун, друштвени план, пројектна документација, персонална документација.

Appraisal, destruction and scheduling

Приликом сређивања издвојени су као безвриједни материјал мултипликати, рачуни, изводи банака, рјешења о годишњем одмору. Према извјештају НОО Крупа од 7.1. 1961. архивска грађа мјесних народних одбора Jагаре, Бочац и Крупа изгорјела је у пожару 1956. године као и архива МНО Добрња и НОО Добрња за период 1945-1955.

Accruals

Не очекују се допуне фонда.

System of arrangement

Строго повјерљиви и повјерљиви списи сређени су по дјеловодном броју. Општи списи до 1957. године сређени су по дјеловодном броју а касније по шифрама.

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Архивска грађа је доступно у складу са Законом о архивској дјелатности (Службени гласник Републике Српске“ број 119/08) и Правилником о условима и начину коришћења архивске грађе и књижног фонда у Архиву РС.

Conditions governing reproduction

Умножавање је дозвољено у складу са Правилником о условима и начину коришћења архивске грађе и књижног фонда у Архиву РС.

Language of material

Script of material

Language and script notes

Physical characteristics and technical requirements

Архивска грађа је на папиру. Сачуваност и читљивост архивске грађе је задовољавајућа

Finding aids

сумарни инвентар.

Allied materials area

Existence and location of originals

Оргинали се чувају у Архиву Републике Српске

Existence and location of copies

Не постоје копије фонда.

Related units of description

Notes area

Alternative identifier(s)

Access points

Place access points

Genre access points

Description control area

Description identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Опис је урађен у складу са Општо нормом за опис архивске грађе ISAD/G.

Status

Level of detail

Dates of creation revision deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Accession area