Фонд 0122 - Народни одбор општине Добрња

Подручје идентификације

Сигнатура

BA ARSBL 0122

Назив јединице описа

Народни одбор општине Добрња

Датум(и)

  • 1952 - 1960 (Креирање)

Ниво описа

Фонд

Обим и носач записа

80 књига; 47 кутија

Подручје контекста

Назив/Име ствараоца архивске грађе

(1952-1960)

Историјат ствараоца

У Федеративној Народној Републици Југославији послије 1950. наступиле су крупне промјене у друштвено - политичком животу. Те промјене карактерише увођење радничког самоуправљања у привреди и јачање улоге и положаја општина као основних локалних органа власти. У вези с тим донесен је Општи закон о народним одборима у априлу 1952. који је означио процес децентрализације читавог друштвеног система. Oвим законом су укинути мјесни народни одбори и створене веће административно-територијалне јединице народни одбори општинe спајањем подручја више укинутих мјесних народних одбора. Том приликом се водило рачуна да новоформиране општине представљају економски јаке цјелине са повољним саобраћајним везама између њиховог сједишта и насељених мјеста, уз уважавање традиције и жеља грађана.
Народни одбор општине као локални орган државне власти је орган народног самоуправљања у општини. Процесом децентрализације проширена су овлашћења народних одбора општина, те они више нису само локални органи државне власти у административно-територијалним јединицама, већ општа представничка тијела локалних заједница. Самоуправљање се огледало у могућности народа да управља друштвеним пословима преко својих представничких тијела и радничких савјета, као и непосредно изборима, опозивима, референдумима, зборовима бирача, савјетима грађана.
Подручје народних одбора утврђен је Законом о подјели територије Народне Републике Босне и Херцеговине на срезове, градове и општине из 1952. године. Народни одбор општине Добрња са сједиштем у Добрња чинила су насељена мјеста: Добрња, Дујаковци, Хазићи, Лусићи, Локвари, Марчете, Павићи, Радманићи, Стричићи, Шљивно, Вилуси и Зеленци и припао је Народном одбору среза Бањалука.
Општини Добрња је прикључена 1955. године територија укинуте општине Кола. Према Статуту из 1956. општина Добрња oбухватала је сљедећа насељена мјеста: Бабиће, Бунаре, Добрњу, Дујаковце, Џајиће (заселак Кола), Горња Кола, Горње Ратково (без засеока Запоље), Гвозденовиће, Хазиће, Кочиће, Конатаре, Локваре, Лусиће, Марчете, Мразово, Павиће, Плавшиће (засеок Кола), Радманиће, Сјутрашњицу, Соколово Горње (са засеоцима Плавшићи, Накомчићи, Ваганац и Митровићи), Стричиће, Шљивно, Вилусе, Влајиће и Зеленце. Општина је имала површину 30403 ха, 12843 становника и 1560 домаћинстава. Основна дјелатност становништва сточарство и земљорадња, као и остале привредне дјелатности биле су неразвијене и заостале.
Законом из 1960.(Закон о укидању општина Јања, Рибник, Добрња и Средње објављен у ''Службеном листу НР БиХ'' бр. 50 /60) укинута је општина Добрња. НОО-е Крупа на Врбасу припојена су насељена мјеста: Добрња, Дујаковци, Кола - дио (заселак Горња Кола), Локвари, Лусићи, Павићи, Стричићи и Шљивно, НОО-е Бронзани Мајдан: Радманићи, Вилуси, и Зеленци, НОО-е Бањалука Кола - дио (засеоци Џајићи, Конатари, Плавшићи и Сјутрашњица) и НОО-е Сански Мост насељено мјесто Хазићи.

Историјат фонда

Преузимање грађе

Подаци о преузимању овог фонда нису сачувани.

Подручје садржаја и структуре

Оквир и садржај

У фонду су сачуване књиге, повјерљива и општа архива, матична архива, записници са сједница Народног одбора Добрња, списи о старатељству, купопродајни и даровни уговори, платни спискови, буџет, завршни рачун, друштвени план, пројектна документација и персонална документација.
Фонд приказује цјелокупни друштвени, привредни и културни живот опшине Добрња у времену када се он нарочито мијењао и развијао. Архивска грађа средишњих тијела даје општи преглед цјелокупнoг живота на подручју општине. Документација друштвеног плана, буџета и завршног рачуна Народног одбора даје конкретне (финанцијске) податке о планираном и направљеном. То је било и вријеме широких компетенција Народног одбора општине над развојем, с могућношћу оснивања субјеката, располагања добити кроз фондове, која се пласирала у тада честе инфраструктурне захвате (изградња путева). Фонд даје увид у грађевинску дјелатност у овом раздобљу, у малобројне индустријске и угоститељске пројекте. У мањој количини, фонд даје увид у рад и пословање здравствених и просвјетних установа. Важност фонда је утолико израженија што је сачувано мало архивске грађе са овог подручја .

Вредновање, излучивање и рокови чувања

Приликом сређивања издвојени су као безвриједни материјал мултипликати, рачуни, изводи банака, рјешења о годишњем одмору. Према извјештају НОО Крупа на Врбасу од 7.1. 1961. архивска грађа мјесних народних одбора Jагаре, Бочац и Крупа изгорјела је у пожару 1956. године као и архива МНО Добрња и НОО Добрња за период 1945-1955.

Допуне

Не очекују се допуне фонда.

Систем сређивања

Строго повјерљиви и повјерљиви списи сређени су по дјеловодном броју. Општи списи до 1957. године сређени су по дјеловодном броју а касније по шифрама..

Подручје услова приступа и коришћења

Услови приступа

Архивска грађа је доступно у складу са Законом о архивској дјелатности (Службени гласник Републике Српске“ број 119/08) и Правилником о условима и начину коришћења архивске грађе и књижног фонда у Архиву РС.

Услови умножавања

Умножавање је дозвољено у складу са Правилником о условима и начину коришћења архивске грађе и књижног фонда у Архиву РС.

Језик грађе

Писмо грађе

Напомене о језику и писму

Физичке особине и технички захтјеви

Архивска грађа је на папиру. Сачуваност и читљивост архивске грађе је задовољавајућа.

Информативна средства

У Архиву је израђен сумарни инвентар.

Подручје сродне грађе

Постојање и локације оригинала

Оргинали се чувају у Архиву Републике Српске.

Постојање и локације копија

Не постоје копије фонда.

Сродне јединице описа

Подручје напомена

Алтернативни идентификатор(и)

Приступне тачке

Предметне приступне тачке

Приступне тачке места

Приступне тачке назива/имена

Приступна тачка жанра

Подручје контроле описа

Идентификатор описа

NOOD

Идентификатор установе

Правила и/или прописи употребљени

Статус

Ниво детаљности

Датуми стварања, ревизије, отписа

Језик(ци)

Писмо(а)

Извори

Подручје улазног инвентара

Повезане теме

Повезани људи и организације

Повезани жанрови

Повезана места