Collection 0204 - Збирка оријенталних рукописа

Рукопис Сулејмана бин Абдулаха: Ен–нур–ул–вехаџ Коментар филозофских изрека Рукописни коментар дјела Ебулејес Самаркандије Таквим календар Свежањ са таџвидом, сул-намама, довама, пописима и друго Поправка православне цркве у Ребровцу Приватно писмо из Цариграда за Бањалуку Бујрулдија за поправку џамије у Козарцу Илми-хабер за продају ћибука Попис особља управе у Босни и Херцеговини Таквим календар Писмо Мехмед-беја из Бањалуке Тапије на име Тома Хоџа у Делибашином селу Собетни лист Ђуке Милошевића из Ребровца код Бањалуке Акт-сејди Мехмеда Емина Бујрулдија за помоћ у премјеравању на албанској обали Тапија на име Вулетић издата у Бањалуци Службена потврда о исплати трошкова Захтјев за поврат оружја Мехмед-аге Халидовог Пуномоћ за имовинско-правне послове Установљење мјесеца Рамазана Расподјела имовине кадије Мехмеда Хасима из Бањалуке Приватно писмо Ђугум Мехмеда упућено у Бањалуку Потврда на износ од 50 форинти за лични зајам Потврда на износ од 100 форинти за лични зајам
Results 1 to 25 of 58 Show all

Identity area

Reference code

BA ARSBL 0204

Title

Збирка оријенталних рукописа

Date(s)

  • 1596 - 1925 (Creation)

Level of description

Collection

Extent and medium

2 кутије = 58 рукописа

Context area

Name of creator

(1953-1993)

Administrative history

Архив града Бањалуке основан је рјешењем Народног одбора града Бањалуке, број 4735 од 20. априла 1953. године, са локацијом у згради Народног одбора, бившој Банској управи Врбаске бановине. По одобрењу Извршног вијећа Народне Републике Босне и Херцеговине, број 1719–14 од 30. маја 1956. године, Архив града Бањалуке прераста у Срески архив у Бањалуци, надлежан за подручја срезова Бањалука и Приједор (сјеверно подручје Босанске Крајине, територија која се протезала између Кључа и Босанског Новог на западу, ријека Уне и Саве на сјеверу, те Српца, Прњавора и Скендер Вакуфа на истоку). Права оснивача преузео је Народни одбор среза Бањалука (рјешење број 2170–1 од 29. јуна 1956) уз сагласност Народног одбора среза Приједор (рјешење број 1291 од 15. фебруара 1956). У току 1958. године у Мјесном уреду Нова Топола оспособљено је архивско спремиште у којем је депонована архивска грађа прикупљена на подручју среза Босанска Градишка. Оно је временом прерасло у Архивски сабирни центар Босанска Градишка.

За само неколико година Архив се развио у угледну установу у чије се депое слило око 250 фондова и 9 збирки од непроцјењивог значаја за изучавање друштвених, политичких, економских, културних и других прилика на подручју сјеверозападне Босне. Одмах по оснивању Архива започиње стручна обрада прикупљене архивске грађе која је настајала од почетка аустроугарске окупације 1878. до краја Другог свјетског рата 1945. године. Највећи дио грађе пронађен је у згради у чијем је сутерену Архив био смјештен од оснивања, бившој Банској управи Врбаске бановине, тада згради Народног одбора града Бањалуке, нешто касније Скупштине општине Бањалука. Несређена грађа преузимана је у затеченом стању, без примопредајних записника. Са организованим надозором регистратура и преузимањем архивске грађе започело се у току 1961. године.

У вријеме започете реформе територијалне организације у ФНРЈ и НР Босне и Херцеговине 1963. године, када долази до укидања срезова (период ликвидације срезова трајао је од 1963. до 1966. године), Срески архив у Бањалуци прераста у регионалну установу под називом Архив Босанске Крајине. Територијалну и стварну надлежност Архив Босанске Крајине је вршио на подручју дотадашњих срезова Бањалука и Приједор, проширујући се на подручје среза Бихаћ и сјеверни дио бившег среза Јајце (јужни дио среза препуштен је у надлежност географски ближем Архиву средње Босне у Травнику). Архив Босанске Крајине и даље се развија, па се формирају нови сабирни центри у Приједору (1. априла 1963), Јајцу (1. фебруара 1964) и Бихаћу (15. априла 1964). У сабирне центре преузет је велик број фондова ликвидираних среских, општинских и мјесних народних одбора. СР Босна и Херцеговина 1. јануара 1967. године преузела је од укинутих срезова оснивачка права и финансирање дјелатности Архива Босанске Крајине. Кроз читав период развоја, Архив увећава како количину архивског материјала који му је повјерен на чување, него и број запослених и просторија које је добио на располагање.

Разорни земљотрес, који је 27. октобра 1969. године погодио Бањалуку, неминовно је оставио посљедице и на развој архивске службе. Тек средином 1973. године пронашло се половично рјешење смјештајних проблема Архива. Заједно са Музејом Босанске Крајине, Архив усељава у дјелимично санирану „Царску кућу“, војни објекат саграђен првим годинама аустроугарске окупације, 1880. године. ЈНА, чија је Команда бањалучког гарнизона до тада била смјештена у тој згради, пресељава се у нове, намјенске објекте у непосредној близини – Команду гарнизона и Дом војске.

Од 1. јануара 1974. године, након уставних и територијалних промјена, финансирање преузимају 23 општине (Бањалука, Бихаћ, Босанска Дубица, Босанска Градишка, Босанско Грахово, Босанска Крупа, Босански Нови, Босански Петровац, Цазин, Челинац, Дрвар, Јајце, Кључ, Котор Варош, Лакташи, Мркоњић Град, Приједор, Прњавор, Сански Мост, Скендер Вакуф, Србац, Шипово и Велика Кладуша) за које је Архив надлежан. Оснивачка права од Републике ове општине преузеле су у току 1976. године. У току 1981. године укида се Архивски сабирни центар у Бихаћу. Послове заштите архивске грађе на територијама општина Бихаћ, Босанско Грахово, Босанска Крупа, Босански Петровац, Цазин и Велика Кладуша преузима новоосновани Историјски архив Бихаћ. У току 1983. године укинути су и архивски сабирни центри у Приједору и Јајцу. Све до оснивања самосталне архивске установе у Бихаћу и преласка шест општина у његову надлежност, Архив Босанске Крајине био је територијално највећа међуопштинска архивска институција у читавој Југославији.

Архив Босанске Крајине престаје да постоји интеграцијом у Архив Републике Српске 1993. године.

Name of creator

Biographical history

Архив Републике Српске основан је као јединствена, централизована архивска институција за читаво подручје Републике. До средине 1993. године, на територији тадашње Републике Српске дјеловали су Архив Босанске крајине са сједиштем у Бањалуци, Регионални архив у Добоју и Регионални архив у Фочи. „Законом о министарствима“ (СГРС бр. 19/93) основан је Архив Републике Српске са сједиштем у Бањалуци и са статусом самосталне републичке управне организације. У његов састав улазе Архив Босанске Крајине у Бањалуци (основан као Архив града Бањалуке 20. априла 1953), који постаје сједиште нове институције, Регионални архив у Добоју (основан 16. фебруара 1954) и Регионални архив у Србињу/Фочи (основан 29. септембра 1981). Чланом 40 „Закона о министарствима“ (СГРС бр. 19/93) поново је промијењен правни статус Архива. Данас је он републичка управна организација у саставу Министарства просвјете и културе, са стварном и територијалном надлежношћу на цијелој територији Републике Српске. У сврху покривања цјелокупне територије функционалном архивском мрежом, Архив РС основао је подручне канцеларије у Зворнику и Требињу 2001. и Сокоцу 2008. године.

Archival history

Архивска збирка оријенталних рукописа и докумената настала је у периоду од 1954. године до 1962 године. Збирка је прикупљана откупом. Рукописи и документи су откупљивани од више особа. Највћи број докумената откупљен је од особа које су рођене или су живјеле у Бањалуци у вријеме откупа.

Превод кратког садржаја рукописа и докумрната извршен је мјесеца септембра 1962. године од стране Рашиада Хајдаревића архивисте Историјског архива града Сарајева. Израда регеста обављена је 1963. године од стране Фериде Бостанчић архивисте Архива Босанске Крајине у Бањалуци. Конзервација и ламинација дијела збирке обављена је 1989. године у Архиву Босне и Херцеговине. Истовремено је извршена конзервација и ламинација дијела докумената других збирки и дијела раритета штампе са којом овај Архив располаже. Збирка је кориштена у научно-истраживачке сврхе а посебно у изради пригодних публикација везаних за оснивање и рад Архива.

У публикацијама овог Архива рукопис Ен-нур-ул вехаџ (филозофска разматрања појединих питања) Сулејмана бин Абдулаха, написан 1311. године односно 716 године по хиџри, одређиван је као најстарији документ Архива. Откупљен је 1961. године од Омера Џина из Бањалуке и није преведен. Због старости изворног рукописа предпостављамо да се ради о палеографској копији. Рукопис представља књига у кожном повезу, написана ручно мастилом на турском језику која је тешко оштећена. Дио задњег листа у рукопису одстрањен је и предпоставља се да је највјероватније садржавао податк о вријемену (година) у којем је рукопис био написан.

У току 2005. године извршена је ревизија. Након ревозије донијета је одлука да се приступи поновном сређивању и обради ове збирке. Хронолошка класификација и систематизација рукописа и докумената је извршена према години настанка рукописа и докумената. Након сређивања, израђен је аналитички инвентар и збирку чини 58 докумената, односно 0,2 дужна метра грађе.

На сређивању и обради радио је један стручни радник Архива. Након проведеног поступка валоризације и категоризације архивских фондова и збирки од стране стручних радника Архива дат је пријдлог да се ова збирка стави на привремену листу у поступку проглашавања културним добром од изузетног значаја у Републици Српској.

Immediate source of acquisition or transfer

Content and structure area

Scope and content

Рукописе чине садржаји који се односе на: филозофска разматрања појединих питања, коментаре филозофских изрека, коментаре дјела (мукаддима) и шеријатских правних дјела, правила читања курана (таџвид), писмене споразуме (сул-наме), молитве (дове), пописе, потврде, љекаруше (рецепти за лијечење одређених болести), расправе о јелу, писмене споразуме (сул-наме), објашњења најљепшег времена у појединим дијеловима седмице, пегамберове изреке, стихове, формуле обнављања брака, арапске мјесеце, сваштару (меџмуа), исламско обредословље, гатања, записивања и талисмане, студију о јакутима (рубинима) и друго. Документе чине: таквим календари, молбе, дозволе, писма, пописи и искази, писмене наредбе (бујрлудија, бурунтија), годишњак (сал–нама), тапије, собитни лист (собетни лист), службене потврде овлашћења – пуномоћи (дефтери–касам), нафака–хуџет (издржавање малодобне дјеце), васи–хуџет (одређује тутор малодобним особама), свједоџбе (изин–нама), фетва–децизија (шеријетско правно рјешење из насљедног шеријатског права), дове (молитве), чифлуци, теџвид (правила о читању курана) и друго.

Appraisal, destruction and scheduling

Accruals

System of arrangement

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Conditions governing reproduction

Language of material

Script of material

Language and script notes

Physical characteristics and technical requirements

Оријенталну збирку рукописа и докумената чине, како у самом називу збирке стоји, рукописи и документи. Мањем броју рукописа је удврђена оргиналност док се одрећеном броју рукописа није могла утвртити оргиналност јер су дјелимично сачувани. Рукописи су писани у облику свеске без повеза или са тврдим повезом а понеки и са кожним повезом. Неколико рукописа писано је у форми књиге са тврдим и кожним повезом. Рукописи су писани ручно мастилом на турском, арапском и српскохрватском језику турским, арапским, ћириличним и латиничним писмом. Рукописи писани турским и арапским писмом су читљиви а неки су писани и лијепим рукописом. Има рукописа који су већим дијелом нечитљиви. Калиграфска вриједност ових рукописа није одређивана. Највећи дио рукописа је тешко оштећен. Од 16 рукописа у овој збирци само је један ламиниран. Од 42 документа 15 докумената је ламинирано.

Finding aids

Регеста 1963. израдила Ферида Бостанчић. На основу регеста 2005. израђен аналитички инвентар са историјском биљешком, аутора Верице Стошић. Аналитички инвентар и регеста су прилагођена нормираном опису, без значајне измјене садржаја.

Allied materials area

Existence and location of originals

Existence and location of copies

Related units of description

Related descriptions

Notes area

Alternative identifier(s)

Access points

Subject access points

Place access points

Genre access points

Description control area

Description identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation revision deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Digital object (Master) rights area

Digital object (Reference) rights area

Digital object (Thumbnail) rights area

Accession area

Related subjects

Related people and organizations

Related genres

Related places