Народни одбор општине Кола

Identity area

Type of entity

Corporate body

Authorized form of name

Народни одбор општине Кола

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

NOOK

Description area

Dates of existence

1952-1955

History

У Федеративној Народној Републици Југославији послије 1950. наступиле су крупне промјене у друштвено-политичком животу. Те промјене карактерише увођење радничког самоуправљања у привреди и јачање улоге и положаја општине као основних локалних органа власти. У складу с тим донесен је Општи закон о народним одборима у априлу 1952. који је означио процес децентрализације читавог друштвеног система. Oвим законом су укинути мјесни народни одбори и створене веће административно-територијалне јединице народни одбори општинe спајањем подручја више укинутих мјесних народних одбора. Том приликом се водило рачуна да новоформиране општине представљају економски јаке цјелине са повољним саобраћајним везама између њиховог сједишта и насељених мјеста, уз уважавање традиције и жеља грађана. Подручје народних одбора утврђен је Закон о подјели територије НР БиХ на срезове, градове и општине. Народни одбор општине Кола са сједиштем у Колима чинила су насељена мјеста: Кола, Конатари, Перван Горњи, Рекавице, Рупари , Суботица и Сутрашњица и припао је Народном одбору среза Бањалука.
Народни одбори општина су локални органи власти и органи народног самоуправљања на територији општине. Процесом децентрализације проширена су овлашћења народних одбора општина, те они више нису само локални органи државне власти у административно-територијалним јединицама, већ општа представничка тијела локалних заједница. Самоуправљање се огледало у могућности народа да управља друштвеним пословима преко својих представничких тијела и радничких савјета, као и непосредно изборима, опозивима, референдумима, зборовима бирача, савјетима грађана. Законом о подручју срезова и општина у НР БиХ из 1955. године укида се Народни одбор општине Кола и његова територија је припала Народном одбору општине Добрња.

Places

Кола

Legal status

управа

Functions, occupations and activities

НОО Кола рјешавао је основна питања од значаја за привредни, комунални, културни и социјални развитак и живот општине. Општина преко народног одбора и других органа општинске самоуправе вршио је
сљедеће послове: самостално доноси друштвени план и буџет, оснива привредна предузећа, комуналне, културне, просвјетне, здравствене и социјалне установе, непосредно примјењује законе и друге прописе вођењем управног и административно-казненог поступка и доношењем рјешења у првом степену, поништава и укида незаконите акте организација и установа над којима има право надзора, организује извршење послова из своје надлежности и предузима организацијске, управне, економске и друге одговарајуће мјере за њихово извршење, обезбјеђује средства за функционисање јавних служби, обезбјеђује вођење општинских служби постављањем стручних службеника, даје препоруке привредним организацијама и самоуправним установама за њихов рад, подноси приговоре за заштиту самоуправних права када јој је прописом или другим актом вишег државног органа прекршено право утврђено законом.

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

Највиши орган власти опшине Кола је народни одбор. Бирао се на три године и све функције власти обављао је на својим сједницама које се по правилу одржавају мјесечно. Састав НОО Кола чинило је 28, а касније 22 одборника између којих се бирао предсједник одбора. Канцеларијско пословање управних органа усмјераваоје и усклађивао секретар под надзором предсједника народног одбора општине.

General context

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC