Identity area
Type of entity
Authorized form of name
Стамбена задруга просвјетних радника Бањалука
Parallel form(s) of name
Standardized form(s) of name according to other rules
Other form(s) of name
Identifiers for corporate bodies
Description area
Dates of existence
1957-1962
History
Оснивачка скупштина задруге просвјетних радника Бањалука, одржана је 17. фебруара 1957. године у Вјећници Дома културе. Од уписаних 47 чланова, Скупштини је присуствовао 41 члан. На сједници су изабрани чланови управног и надзорног одбора , суд части , Комисија за израду правила за стамбена питања , Комисијe за израду пословника о раду скупштине, Комисије за израду Правилника о стручној спреми особља задруге и суда части. На скупштини су усвојена Правила стамбене задруге просвјетних радника Бањалука која је одобрио Народни одбор општине Бањалука на посебним сједницама Општинског вијећа и Вијећа произвођача, одржаним 30. 03. 1957. године. На истим сједницама донесен је закључак о одобрењу оснивања Стамбене задруге просвјетних радника у Бањалуци. Највиши орган задруге је скупштина и чине је сви чланови задруге. Редовна скупштина се састаје један пут годишње по правилу 28. фебруара, а ванредна скупштина сазива се по потреби.Члан задруге може бити сваки запослени и пензионисани просвјетни радник на подручју Народног одбора среза Бањалука као и правно лице-просвјетна установа. Сваки задругар је био обавезан потписати приступну изјаву у којој наводи и висину удјела. Имовински односи између задруге и задругара уређује се уговором у складу са правилима.Према сачуваној архивској грађи може се закључити да је Задруга радила и у 1962. години.
Рјешењем Фи-329/57 од 26.04.1957. године Окружног привредног суда у Бањалуци у регистар привредних предузећа и радњи уписана је ова задруга.
Рјешењем Фи-329/57 од 26.04.1957. године Окружног привредног суда у Бањалуци у регистар привредних предузећа и радњи уписана је ова задруга.
Places
Legal status
правно лице
Functions, occupations and activities
Предмет пословања задруге је: подизање, одржавање и побољшање стамбених зграда власништво задруге и задругара, подузимање мјера да се из друштвеног власништва задрузи додјели грађевинско земљиште на употребу за градњу стамбених зграда задругара и задруге; набавка земљишта приватног власништва за грађевинске сврхе; прибављање докумената идејних пројеката, нацрта и трошковника за изградњу стамбених објеката, те оснивање властитог бироа за изградњу пројеката и нацрта; организовање производње материјала потребног за изградњу; организовање штедног кредитног пословања и кредитне службе задруге за остварење основне сврхе; набављање алата и материјала, ускладиштење и руковођење радовима при извођењу грађевина путем задруге или њених предузећа или самосталних погона; организација непосредне изградње учешћем задругара као нестручне радне снаге, те склапање уговора за извођење радова са стручном радном снагом; управљање изграђеним стамбеним објектима задруге и задругара и вршење свих административних послова у вези тога.Ове послове задруга може обављати непосредно или путем самосталних погона.
Mandates/sources of authority
Internal structures/genealogy
Члан задруге може бити сваки запослени и пензионисани просвјетни радник на подручју Народног одбора среза Бањалука као и правно лице-просвјетна установа. Сваки задругар је био обавезан потписати приступну изјаву у којој наводи и висину удјела. Имовински односи између задруге и задругара уређује се уговором у складу са правилима. Органи задруге били су: управни, надзорни одбор и суд части ,.
General context
Relationships area
Access points area
Occupations
Control area
Authority record identifier
SZPRBL