Подручје идентификације
Сигнатура
BA ARSBL 0624
Назив јединице описа
Документарна збирка Славка Одића
Датум(и)
- 1944 - 1980 (Сакупљање)
Ниво описа
Збирка
Обим и носач записа
9 кутија
Подручје контекста
Назив/Име ствараоца архивске грађе
(1916-2006)
Биографија
Рођен 1916. у Бихаћу, студент технике, у Народноослободилачком рату борац, политички комесар вода, секретар штаба бригаде, политички комесар батаљона, помоћник команданта мјеста и подручја, командант подручја, помоћник шефа обавјештајног центра штаба корпуса, те члан Одјељења заштите народа при Врховном штабу Народноослободилачке војске Југославије. Носилац Партизанске споменице 1941, резервни пуковник. Послије рата на раду у Министарству унутрашњих послова, генерални конзул у Торонту, начелник одјељења у Државном секретаријату спољних послова. Објавио књиге „Досије без имена“, „Неостварен и планови“ (прва награда „13. мај“ у 1966), и „Десант на Дрвар“ (награда „22. децембар“ у 1981), „Партизанска обавјештајна служба“, „Зашто Јасеновац није ослобођен“ (са Славком Комарицом) итд. и многе чланке на тему Народноослободилачког рата у стручним часописима и публикацијама, као и фељтоне у дневној и недјељној штампи. Преминуо је у Београду 2006. године.
Назив/Име ствараоца архивске грађе
Историјат ствараоца
Наредбом врховног команданта Народноослободилачке војске и партизанских одреда Југославије од 1. марта 1945. образовано је, у саставу новоствореног Генералштаба Југословенске армије (ЈА), Одjељење историјско и Одељење за ратне опите. У његовом саставу налазио се и Одсjек архива. Почетком јануара 1946. Одjељење за ратне опите издвојено је у посебну формацијску јединицу, док је Одjељење историјско преименовано у Историјски институт ЈА, а од априла 1947. у Војнонаучни и издавачки институт. Од прољећа 1949. године до јесени 2006. назив је био Војноисторијски институт, а у његовом саставу налазио се Војни архив. Од јесени 2006. године до данас установа носи име Војни архив.
Институција
Историјат фонда
Збирка је формирана постхумно, из заосталих материјала које је Славко Одић сакупио својим радом. Материјале је Одићева удовица предала Велимиру Блажевићу, који је исте предао Архиву 2013. године.
Преузимање грађе
Поклон Велимира Блажевића од 8. новембра 2013.
Подручје садржаја и структуре
Оквир и садржај
Збирка у највећем дијелу садржи необјављене књиге преписа изјава учесника Дрварске операције 1944, оригиналне књиге радиограма из 1944–1945, списе о Дрварској операцији и Музеју десанта у Дрвару, поједине документе јединица Народноослободилачке војске и партизанских одреда, затим ауторске рукописе, истраживачка регеста и преписе докумената, те друге појединачне документе.
Вредновање, излучивање и рокови чувања
Допуне
Систем сређивања
Збирка је сређена по преузимању и распоређена у тематске јединице.
Подручје услова приступа и коришћења
Услови приступа
Услови умножавања
Језик грађе
Писмо грађе
Напомене о језику и писму
Физичке особине и технички захтјеви
Информативна средства
Подручје сродне грађе
Постојање и локације оригинала
Постојање и локације копија
Сродне јединице описа
Подручје напомена
Напомена
Бројеви серија су написани на кутијама и нису истовјетни са редним бројевима кутија.
Алтернативни идентификатор(и)
Приступне тачке
Предметне приступне тачке
Приступне тачке места
Приступне тачке назива/имена
- Славко Одић (Стваралац архивске грађе)
- Војноисторијски институт Београд (Стваралац архивске грађе)