Дјечји дом „Јосип Мажар Шош“ Бањалука

Подручје идентификације

Врста ентитета

Званични облик назива/имена

Дјечји дом „Јосип Мажар Шош“ Бањалука

Упоредни облик(ци) назива/имена

  • Дјечији дом "Шоша Мажар" Бањалука

Стандардизована форма(е) назива/имена према другим правилима.

Други облик(ци) назива/имена

Идентификатори за правна лица

Подручје описа

Датуми постојања

1955-1958

Историјат

Рјешењем Народног одбора града Бањалука број 17983 од 29. јула 1955. године укинуто је Дјечије прихватилиште Бањалука. Истим рјешењем је основан Дјечији дом "Јосип Мажар Шоша." Особље укинутог дома наставило је радити у новоформираном дому у истој згради у фра Грге Мартића. Директор Дјечијег прихватилишта постао је директор новооснованог Дома. Установа је уписана у Регистар установа са самосталним финамсирањем НОО Бањалука 1956. године . Фактички Дјечије прихватилиште је само добило ново име.
Приликом оснивања у дому је било 76 дјеце, од тога 68 дјечака. Из Дома за напуштену дјецу „Рада Врањешевић“ Бањалука прешло је 35 дјеце која су похађала основну школу. Била су непослушна, распуштена и навикнута на скитњу по граду. Нису се придржавала кућног реда и нередовно су ишла у школу. Васпитачи су улагали велики напор да дјецу одвикну од лоших навика. Другу групу дјеце чинили су ученици виших разреда oсмогодишње школе, ратна сирочад са општина среза Бањалука, највише из Ивањске и Бањалуке. Они су углавном након завршетка четвртог разреда основне школе паузирала пар година па уписивали пети разред након доласка у дом. Капацитет дома је био 68 питомаца. Kористили су четири спаваонице, трпезарију, која је служила као и учионица, купаоницу, праоницу рубља, кухињу, магацин. Намјештај је био стар и дотрајао. Спаваонице су биле претрпане, јер на више од пола кревета спавала су по два питомца.
Одрастањем дјеце или преузимањем једног броја од стране једног од родитеља смањивао се број штићеника дома, па се указала потреба да се дом расформира. На сједницама Среског вијећа и Вијећа произвођача НОС Бањалука одржаним 11.7.1958. доносено је рјешење број 12042 о укидању Дјечијег дома „Јосип Мажар Шоша“. Питомци су распоређени у друге домове, а инвентар је преузео Дом средње пољопривредне школе у Бањалуци. Зграда је предата Центру за унапређење домаћинства. Ликвидација дома завршена је у 1959. години Ликвидациона комисију радила је у саставу Мирко Мишкулин, предсједник, Свето Чурић и Љубинка Миленковић (замјена Рајко Бајић).

Мјеста

Правни статус

Функције, занимања и активности

Дјелокруг рада Дома „Јосип Мажар Шоша“ је збрињавање и васпитање дјеце оба пола старости од седам до четрнаест година. Дом је имао нарочиту дужност да „васпитава питомце у духу љубави према друштвеној заједници, редовно врши стручни надзор над оспособљавањем питомаца, врши сталну бригу о здрвственом стању и правилном физичком одгоју питомаца.

Надлежности/извори овлаштења

Унутрашња структура/генеалогија

За извршавање својих задатака и послова Дом је имао двије основне јединице: васпитно-техничку службу и администрацију. Васпитачи су вршили стручно-васпитну службу у оквиру задатака установе, а све у циљу што бољег стручног оспособљавања питомаца. Администрација је радила административне и техничке послове и имала је организационе јединице: управу, рачуноводство, економат, кухињу и помоћне службе. У Дому је било запослено од 10-13 радника и хонорарни љекар. За свој рад били су непосредно одговорни управнику.Органи управљања били су управни одбор и управник.

Општи контекст

Подручје веза/односа

Подручје приступних тачака.

Занимања

Подручје контроле

Идентификатор нормативног записа

Идентификатор установе

ДДШМБЛ

Правила и/или прописи употребљени

Статус

Ниво детаљности

Датуми креирања, измене или брисања

Језик(ци)

Писмо(а)

Извори

Напомене о одржавању

  • Међумеморија

  • Извези

  • EAC